ترانزیت کالا

ترانزیت یکی از مفاهیم کلیدی در حمل و نقل بین المللی است که به معنای عبور کالاها یا مسافران از یک کشور یا منطقه به کشور یا منطقه‌ای دیگر از طریق کشور ثالث است. در واقع، کالاها از یک گمرک در یک کشور وارد و از گمرک دیگر همان کشور خارج میشود.

ترانزیت دارای اهمیت زیادی برای تجارت جهانی و حمل و نقل بین‌المللی است زیرا می‌تواند به صورت چشم‌گیری هزینه‌ها را کاهش دهد و زمان‌بندی حمل و نقل را بهبود بخشد. برخی از مزایای ترانزیت عبارتند از:

 

۱. کاهش هزینه‌ها: استفاده از ترانزیت به جای مسیرهای مستقیم می‌تواند هزینه‌های حمل و نقل را کاهش دهد، زیرا ممکن است هزینه‌های گمرکی، مالیاتی و امور مرتبط با حمل‌و‌نقل در کشور ترانزیت کننده کمتر باشد.

 

۲. زمان‌بندی بهتر: ترانزیت می‌تواند زمان حمل و نقل را بهبود بخشد و زمانی که برای رسیدن کالاها به مقصد نیاز است را کاهش دهد. این موضوع به ویژه در حمل و نقل هوایی مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

۳. افزایش محدوده: استفاده از ترانزیت می‌تواند به کسب و کارها و کشورها کمک کند تا به بازارهای جدید دسترسی پیدا کنند و محدوده فعالیت‌های تجاری خود را افزایش دهند.

 

۴. راه‌های ارتباطی بهتر: با توجه به عبور کالاها و مسافران از کشورها، ایجاد راه‌های ارتباطی بین کشورها تقویت می‌شود که این موضوع باعث رشد همکاری‌های بین‌المللی می‌شود.

 

به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها و حمل‌و‌ نقل‌کنندگان از ترانزیت به عنوان روشی اقتصادی و کارآمد در حمل و نقل بین‌المللی استفاده می‌کنند. در نهایت، انتخاب روش حمل‌و‌نقل مناسب بر اساس نیازها و مشخصات کالاها، هزینه‌ها و زمان‌بندی مورد نظر، امری بسیار حیاتی تا حمل‌و‌نقل با موفقیت انجام شود. ترانزیت میان کشورها گاهی اوقات صرفا از طریق جاده و یا ترکیبی از کلیه روشهای حمل مانند جاده-ریل- دریا استفاده میشود.

عموما کالاهای وارده به ایران به منظورهای مختلفی به گمرک اظهار میشوند. واردات قطعی، واردات موقت،  ورود موقت برای پردازش، مرجوعی، ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی از انواع آن هستند. در ترانزیت خارجی کالا در گمرک ورودی به گمرک اظهار شده و در گمرک مقصد اعلام وصول گردیده و از کشور خارج میگردد. توضیحات بیشتر مربوط به این رویه در کتاب قانون امور گمرکی جمهوری اسلامی ایران بیان شده است. هلدینگ بین المللی خادم لجستیک با بیش از 30 سال تجربه موفق در زمینه حمل و نقل و لجستیک محموله های مختلفی را ترانزیت نموده است. برخی از این تجربه های عملی موفق در بحث ترانزیت در زیر ذکر گردیده است.

 

 • حمل کاشی و سرامیک به وسیله کانتینر از شهر دهلی و یا بنادر هند همانند موندرا، ناواشوا، توتیکورین و …. به مسکو یا شهرهای دیگر روسیه از طریق ایران.
 • حمل تجهیزات با کانتینرهای اپن تاپ از بنادر هند از طریق ایران به مسکو روسیه
 • حمل 50 هزار تن گوگرد از ازبکستان به صورت ریلی به بندر عباس سپس حمل دریایی به بندر کلکته
 • حمل 3000 تن اوره از ترکمنستان به بندر عباس به صورت ریلی و سپس حمل دریایی به چین
 • حمل تعداد زیادی کامیون تجهیزات نفتی از روسیه از طریق بندر نوروسیسک به بندر مرسین ترکیه سپس انتقال دریایی به بندر سودان (ترانزیت فرامنطقه ای)
 • حمل یک پالت تجهیزات آزمایشگاهی از مسکو به بندر عباس به صورت جاده ای سپس حمل دریایی به دوبی و سپس حمل دریایی با کانتینر به صورت خرده بار به ملبورن استرالیا
 • حمل محمولات لوازم خانگی از تایلند به بندر عباس سپس حمل جاده ای و ریلی به تاشکند
 • حمل مواد اولیه از بنادر مالزی به بندر عباس سپس حمل ریلی به تاشکند ازبکستان
 • حمل مواد اولیه از هندوستان به بندر عباس سپس حمل ریلی به آلماتی
 • حمل تجهیزات از ایتالیا به بندر مرسین سپس حمل ترانزیتی جاده ای به تاشکند از طریق ایران
 • حمل کود شیمیایی از بندر هلسینکی فنلاند به تهران از طریق بنادر ترکیه
 • حمل موز از اکوادور به ترکیه سپس حمل به بازرگان به صورت جاده ای (ترخیص شده)
 • حمل تجهیزات از بندر شانگهای به تاشکند ازبکستان از طریق ایران

و صدها پروژه موفق دیگر که هلدینگ خادم لجستیک با موفقت آنها را به انجام رسانده است.

هلدینگ خادم لجستیک با در اختیار داشتن بیش از 3000 کانتینر و 100 دستگاه کامیون ترانزیتی و همچنین 600 واگن و دفاتر رسمی در ترکیه، امارات، بلغارستان، چین، هند، انگلستان، قزاقستان و کانادا و بیش از 55 نماینده رسمی در نقاط داخلی اروپا و همچنین دفاتر رسمی (خدمات حمل و نقل هوایی) در ایران و ترکیه توانسته شبکه لجستیکی (جاده ای، هوایی، دریایی و ترکیبی) خود را به تمامی کشورهای جهان به صورت منطقه ای و فرامنطقه ای به سادگی توسعه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان و یا خدمات حمل و نقل با شماره  09120290677(آقای طالب) تماس حاصل فرمائید. یا به ایمیل به نشانی:

 info@khadem-logistics.com /Shipping@khadem-logistics.com  پیام ارسال نمائید.