جستجو

یکی از اصطلاحات پرکاربرد در حمل ونقل دریایی و بازرگانی “گروپاژ” یا “حمل خورده بار” است که به آن حمل بار به طور اشتراکی نیز می گویند. زمانی کاربرد دارد که حجم و مقدار بار از فضای یک کانتینر کمتر باشد، بار را به صورت مشترک با سایر بارها در یک کانتینر قرار می دهند. هزینه ارسال این نوع بار کمتر است اما زمان حمل آن بیشتر است.

همانطور که گفتیم گروپاژ به حمل و نقل بارهای کم حجم اطلاق می شود. به طور مثال اگر فرض کنیم حجم یک کانتینر ۲۰ فوت، برابر ۳۵ متر مکعب و حجم کانتینر ۴۰ فوت برابر ۷۰متر مکعب است، و حجم بار ارسالی شما از این حجم کمتر باشد و فضای کانتینر را پر نکند، شرکت حمل و نقل که حمل بار شما را به عهده گرفته است، هزینه را محاسبه می کند و به شما اعلام می کند و بار شما را همراه با چند خرده بار دیگر که کوچک و کم حجم هستند را به طور همزمان با یک کانتینر ارسال می کنند.

گروه خادم لجستیک امکان حمل خرده بار به طور محدود از بنادر جنوبی و شمالی به بنادر مختلف جهان را دارد.

برای جابجایی بهتر کالا باید با انواع کانتینرها را بشناسیم.

یکی از انواع کانتینر، “FCL” (Foll container load) است و کالاهای داخل این نوع کانتینر، مربوط به یک پروانه گمرکی هستند و اختصاصی محسوب می‌ شود.

کالای موجود در این کانتینرها، به چند پروانه گمرکی مرتبط هستند که اصطلاحا به آن گروپاژ می گویند؛ یعنی کالاهای بازرگانان مختلف در این کانتینر درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این نوع از کانتینرها با توجه به مترمکعب، به گروه های دیگری نیز تقسیم می شوند.

کانتینرهای ۴۰ فوتی که حدود ۸۰ مترمکعب هستند و به همین اندازه قابلیت بارگیری دارند،” HQ “ نام دارند.

 کانتینرهایی که سقف آن ها باز می شود و بعد از بارگیری با چادر بسته و پلمپ می شوند که جهت بارگیری آسان دستگاه ها با جرثقیل بارگیری شوند.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کرد، جابجایی بار، چگونگی ارسال کالا، بسته بندی و لشینگ کالا، زمان تحویل و ترخیص بار است. لشینگ کالا باید به ترتیب کالاهایی باشد که کالا بدون صدمه به مقصد حمل شود که این کار نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. می توانید در این زمینه با کارشناسان و مشاوران هلدینگ خادم لجستیک در تماس باشید.

  • بارنامه MASTER B/L یا بارنامه اصلی که توسط حمل کننده اصلی صادر می شود و دلیل این بارنامه بستن قرارداد بین حمل کننده اصلی و کنسول کننده بار است.
  • بارنامه CONSOLIDATOR B/L که بر اساس دستور حمل‌ کننده هر کدام از فرستندگان ( مشتری) صادر می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *