جستجو

برای حمل و نقل بین المللی کالا بر اساس کنوانسیون تیر (TIR) سندی صادر می شود که این سند در کشور مبدا صادر می شود. به وسیله این سند کالا با وسیله نقلیه جاده ای یا زمینی به صورت پلمپ شده از مسیر کشورهای بین راه عبور می کند و تا زمانیکه کالا به مقصد برسد در مرزهای ورودی و خروجی کشورهای بین راه نیازی به انجام تشریفات گمرکی با توجه به قوانین آن ها نیست.

این امر بدین معنی است که در حمل بین المللی جاده ای، وسایل نقلیه و کالاها برای عبور از هر کشور باید در مرز ورودی، پس از تنظیم اظهارنامه ترانزیت مورد بازرسی گمرکی قرار بگیرد و صاحب کالا با توجه به مقررات داخلی آن کشور سپرده نقدی یا ضمانت نامه و یا بیمه نامه طرح ترانزیت ارائه کند و در اظهارنامه متعهد شود که کالا تا زمان مقرر در پروانه ترانزیت از مرز خروجی تعیین شده خارج می شود.

در بیشتر موارد تشریفات گمرکی باعث تاخیر و معطلی وسیله نقلیه می شود و هزینه های اضافی به بار می آورد، به علاوه اینکه احتمال دارد در این مسیر کالا آسیب ببیند یا سرقت شود.

برای تسریع در حمل و نقل بین المللی، و کاهش امور گمرکی و کاهش خسارت های احتمالی و جلوگیری از آن ها در ترانزیت بین المللی، کنوانسیونی تحت عنوان (کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا در جاده ها تحت کارنه های تیر) در سال ۱۹۵۹ تشکیل شد که در سال ۱۹۷۵ جای خود را به کنوانسیون دیگری با همین عنوان داد.

بر اساس کارنه تیر، صاحب کالا و حمل کننده بار دیگر نیازی به تنظیم اسناد گمرکی کشورهای بین راه و سپرده یا ضمانت ویژه ندارند، اما موظف هستند محدودیت ها و نظارت هایی که بر اساس قوانین و مقررات داخلی یک کشور در زمینه امنیت، بهداشت و اخلاقی برقرار است، را رعایت کنند و عوارضی را که ممکن است به موجب مقررات پیش بینی شود را پرداخت کنند.

همچنین مقامات گمرکی ممکن است برای حمل کالا در محدوده کشور خود محدودیت های زمانی برقرار کرده یا تقاضا کنند که وسیله نقلیه مسیر مشخصی را طی کند یا برای جلوگیری از سوء استفاده، لازم تشخیص دهند که وسیله نقلیه به هزینه حمل کننده همراهی (اسکورت) شود.

کارنه تیر که برای موسسات حمل و نقل برای حمل جاده ای کالا صادر می شود، فرم استانداردی دارد. برای بار هر وسیله نقلیه، ترکیبی از وسایل نقلیه (وسایل نقلیه متصل شده به یکدیگر) یا برای چندین کانتینر که بر روی یک وسیله نقلیه یا ترکیبی از آنها بار شده اند، یک کارنه تیر صادر می شود که فقط برای یک سفر اعتبار دارد.

بر روی کارنه شماره اسناد جداشدنی برای کنترل گمرکی و اسناد تصفیه برای عملیات حمل و نقل ذکر شده است. تعداد برگه های کارنه تیر بر حسب تعداد کشورهای واقع بین مبدا و مقصد کالا بین حداقل ۶ برگه و حداکثر ۲۰ برگ متفاوت است. این صفحات دارای شماره های ۱و۲ هستند که آنها را اصطلاحا “وله” (volet) می نامند و بر روی آنها تمام مشخصات کالا ذکر می شود.

بر اساس این گزارش اگر کالا فقط بین یک گمرک مبدا و یک گمرک مقصد حمل شود کارنه باید حداقل دارای دو برگ برای کشور مبدا و دو برگ برای کشور مقصد و دو برگ برای هر کشوری باشد که از آن عبور می کند، برای هر محل اضافی جهت بارگیری یا تخلیه دو برگ دیگر لازم است.

همچنین طبق کنوانسیون تیر، لازم است که وسیله نقلیه پس از بارگیری، در گمرک کشور مبدا بازرسی و لاک و مهر شود و پلاک های مستطیل شکل با علامت TIR در قسمت های جلو و عقب وسیله نقلیه نصب شوند.

در صورت عدم تحویل کالا مهر مشروط یا R توسط گمرک مقصد برای کارنه تیر درج می گردد و در صورت تحویل با پلمپ سالم کالا، کارنه تیر اصطلاحا تسویه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *