جستجو

HS کد یا Harmonized System یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی کالا می باشد که توسط گمرک ها با توجه به سیاستهای مالیاتی، قیمت گذاری، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند. به عبارت دیگر طبقه بندی سیستم هماهنگ تعرفه(Harmonized Commodity Description and Coding System) یک روش عددی استاندارد برای طبقه بندی کالا می باشد که به آن کد HS نیز گفته می­‌شود. این طبقه­‌بندی توسط WCO (سازمان گمرک جهانی) به عنوان یك نام­گذاری بین‌المللی چند منظوره برای محصولات طراحی‌ شده است و نوع کالای حمل شده را توصیف می­‌كند. امروزه، ماموران گمرکی باید از کد HS استفاده کنند تا کالاهایی را که برای واردات و یا صادرات به گمرک وارد می شوند، حقوق ورودی کالا و هزینه های گمرکی را محاسبه نمایند.

اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای مقررات تجارت بین المللی و انواع دیگر از فعالیت های اقتصادی خارجی و همچنین نگهداری از آمار گمرک در این سیستم گنجانده شده است.

درحقیقت HS CU هر محصول دارای کد های عددی خاص خود است. این کد متشکل از ۱۰ رقم می باشد که همه کدها به ۲۱ بخش و ۹۷ گروه تقسیم می شوند.

یکی از تفاوت های اصلی بین CU HS و HS اتحادیه اروپا (EU) در تعداد ارقام است. HS کد اتحادیه اروپا برای طبقه بندی کالا ۸ رقم می باشد، با این حال HS CU و روسیه با استفاده از کدهای ۱۰ رقمی است.

صادرکننده (و یا نماینده آن) موظف به تعریف کد گمرکی از محصول می باشد. و در صورتی که HS کد کالا اشتباه تعریف شود (چه به صورت عمدی و چه به صورت سهوی) در هرصورت قوانین و مقررات گمرکی را نقض کرده که منجر به جرایم گمرکی طبق نظر گمرک از ارزش گمرکی کالا می شوند.

به HS کد، HN No، کد تعرفه گمرکی، کد تعرفه کالا و Tarrib No نیز می گویند.

از ژانویه سال ۲۰۱۹، این کنوانسیون توسط بیش از ۲۰۰ کشور و نهاد اقتصادی در سراسر جهان برای جمع‌آوری آمار تجارت بین‌المللی و به عنوان پایه‌ای برای تدوین تعرفه‌های گمرکی مورد استفاده قرار گرفته، که  حدود ۱۵۰ نفر از آنها امضاکننده/ طرف قرارداد این کنوانسون هستند و به طور رسمی قوانین مربوط به آن را قبول کرده و از آن استفاده مستقیم می‌نمایند، ایران نیز یکی از امضاکنندگان این کنواسیون است.

بیش از ۹۸% از کالاهای درگیر در تجارت بین‌الملل، کد تعرفه مشخص دارند. که علاوه بر دولت­ ها، این کد توسط شرکت ­های بخش خصوصی و سازمان‌های بین‌المللی نیز استفاده می‌شود.

HS کد میان ۲۰۰ کشور دنیا به طور مشترک استفاده شده و دسته‌بندی دقیقی برای محصولات مشخص کرده‌ است. استفاده از آن در گردآوری آمار و ارقام تجارت کشورها، قوانین کشورهای مبدأ و مقصد و نظرت بر کالاهای تحت کنترل کمک خواهد نمود. از HS کد همچنین برای نظارت­، به‌روزرسانی و بهینه ­سازی کالاهای کنترل‌شده، مالیات­ های داخلی­، قوانین مبدأ، سیاست ­های تجاری، آمار حمل و نقل، تعرفه ­های حمل و نقل، تلفیق حساب‌های ملی، کنترل سهمیه ­ها، نظارت بر قیمت ­ها، آمار ترافیک و تحقیقات اقتصادی و همچنین تجزیه و تحلیل‌هایی بسیار متنوع استفاده می­‌شود. از دیگر الزامات استفاده از HS کد در معاملات می‌توان به نکات زیر اشاره نمود:

کاهش هزینه ­های تجارت بین‌المللی

از آنجایی‌که هیچ نیازی به مترجم برای ارسال و دریافت محموله ­های بین‌المللی نیست و این کد به تنهایی مانند یک زبان مشترک بین‌المللی در زمینه ارسال و دریافت کالا عمل می‌کند.

شناسایی هزینه تعرفه

از آنجایی‌که هیچ نیازی به مترجم برای ارسال و دریافت محموله ­های بین‌المللی نیست و این کد به تنهایی مانند یک زبان مشترک بین‌المللی در زمینه ارسال و دریافت کالا عمل می‌کند.

کاهش هزینه ­های تأخیر

انتخاب HS کد صحیح می‌تواند در روند دسته بندی و انبار محموله به مأموران گمرک کمک کرده و روند کار را تسریع بخشد. در حالیکه عدم انتخاب HS کد صحیح برای کالاهای موجود در یک محموله می‌تواند مأموران گمرک را نسبت به محموله شما حساس نموده و آن را شامل جریمه کند. همچنین در روند انبار و ترخیص کالا تأخیر به وجود آورده و آن را مشمول جریمه نماید.

هلدینگ خادم لجستیک با کارشناسان با تجربه و ماهر کارگزاری و حق اظهار گمرکی با تعرفه کالا امکان محاسبه به نرخ واردات کالا، ممنوعیت ها، استاندارهای اجباری، هزینه های صادرات و واردات و ارزش کالا را شناسایی و فرمان گمرکی را ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *