حمل بار فله

حمل بار فله

توسط fatemeh baqshani در نوامبر 13, 2019 در مقالات

شرکت حمل و نقل بین المللی “ هلدینگ خادم لجستیک”، خدمات حمل کالا  بصورت  کانتینر کامل  (FCL)، خرده بار(LCL  ) ، بار فله ، یخچالی ، ایزوتانک و کانتینر ویژه را انجام می دهد.

حمل بار فله در حمل ریلی ، حمل دریایی و یا حمل هوایی

حمل بار فله در حمل و نقل ریلی یا واگن مسقف، لبه کوتاه و لبه بلند و همچنین برای مایعات و گازها و یا واگن های مخزن دار انجام می شود. روش بارگیری و تخلیه هر کدام متناسب با نوع بار متفاوت است. انتخاب مناسب ترین وسیله و روش برای بارگیری و تخلیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

ولی در حمل دریایی کشتی فله بر نوعی کشتی تجاری است که برای حمل و نقل کالاهای بسته بندی نشده و فاقد بسته بندی مانند غلات، زغال سنگ، کانی ها و سیمان به کار گرفته می شود.

کشتی های فله بر از قرن نوزدهم در آب دریا شروع به فعالیت کردند. امروزه کشتی های فله بر یک سوم ناوگان تجاری کشتی های جهان را تشکیل می دهند.

کشتی حمل بار فله خشک (Bulk Carrier Dry)

این کشتی دارای انبارهای بزرگ مخصوص حمل کالای فله است. انبارها به شکل قیف مانند بوده و درب های آن ها بر روی عرشه قرار گرفته است.
این کشتی بیشترین تناژ حمل کالاهایی ازقبیل سنگ آهن، زغال سنگ و غلات را در جهان دارد. 

کشتی حمل بار فله مایع (Liquid Bulk Carrier)

به کشتی هایی که برای حمل بار فله مایع ساخته شده، تانکر گویند و انواع این کشتی از لحاظ نوع باری که حمل می کند عبارتند از:

  • نفتکش (Oil Tanker) شامل تانکرهای حمل فراورده نفتی و نفت خام
  • تانکر حمل گاز مایع (Liquid gas carrier) شامل تانکرهای حمل گاز LNG و گاز LPG
  • تانکر حمل مواد شیمیایی (Chemical carrier)

حمل بار فله در حمل هوایی

حمل هوایی با هواپیماهای هواپیمای وایلد وادی نیز انجام می گیرد. کانتینرهای آن ها بسیار متفاوت و شامل کانتینرهای شاسی و استاندارد می باشد. محموله های کانتینری هوایی سبک تر و آسیب پذیرتر هستند. در حمل و نقل هوایی، بسته بندی کالا در مکان صادر کننده، حمل آن به فرودگاه و در پایان، بارگیری کانتینرها به هوایی و حمل است. گاهی حمل و نقل دریایی و هوایی با هم مورد استفاده قرار می گیرند، به طوری که محموله ها از طریق دریا حمل شده و سپس تحویل هواپیما می شود.

بنادری مثل بندر عباس قابلیت حمل های چند وجهی با کامیون، واگن، هواپیما و کشتی را داراست. بندر عباس می تواند هاب منطقه باشد و همچنین بنادر شمالی مثل بندر امیر آباد.

در حال حاضر بندر هاب معروف دنیا، سنگاپور می باشد.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published. Required fields are marked *